Jak zbudowany został jeden z najbardziej znanych na świecie drapaczy chmur?

Nie zważając na zbliżający się wielki krach na giełdzie, grupa przemysłowców związanych z General Motors w 1929 roku wpadła na pomysł wzniesienia na Manhattanie najwyższego na świecie budynku, aby przyćmić znajdujący się w na tej samej wyspie Chrysler Building będący w posiadaniu ich konkurenta. To miejsce na Piątej Alei pomiędzy ulicami 33. i 34. było wcześniej zajęte przez Hotel Waldorf-Astoria, dopóki nie zburzono go dla nowego symbolu amerykańskiej korporacji wieżowca Empire State Building.

Firma architektoniczna Shreve, Lamb i Harmon Associates została wybrana do zaprojektowania kolosa. William F. Baranek narysował rzuty budynku w ciągu zaledwie dwóch tygodni, wybierając styl Art Deco. Baranek wykorzystywał jako inspiracje wcześniejsze projekty dla budynków Reynolds w Winston-Salem i Carew Tower w Cincinnati. Jego projekt zdobył kilka nagród, w tym złoty medal z Architectural League w 1931 roku.

Od szerokiej, pięciokondygnacyjnej podstawy o powierzchni dwóch akrów, struktura rośnie na 102 piętra i wysokość 1,454 stóp aż do szczytu wieży antenowej, co czyniło go najwyższym wieżowcem na świecie. Inną charakterystyczną cechą budynku to okna, w jednej płaszczyźnie, a nie wpuszczone do środka.

Generalnym wykonawcą była firma STARRETT Bracia i Eken, o uznanej pozycji w branży budownictwa wysokościowego. Jeden z braci, William A. Starrett, był autorem książki o drapaczach chmur i ludziach je budujących, w której napisał: " (...) Budowanie wieżowców w czasie pokoju jest odpowiednikiem wojny (...) Analogią wojny jest walka z wiatrakami". W 1930 i 1931 roku, firma przygotowała skoroszyt z projektem, zatytułowany "Uwagi dotyczące budowy Empire State Building", składający się z 77 stron tekstu na niebieskim papierze milimetrowym. Prezentacja zawierała również czarno-białe fotografie zaczepione o czarne narożniki na 32 arkuszach brązowego preszpanu. Zarówno tekst jak i zdjęcia szczegółowo, krok po kroku, dokumentowało proces budowlany zabytkowego wieżowca.

Budowa rozpoczęła się we wczesnych latach Wielkiego Kryzysu, na miejscu zatrudniono aż 3.400 robotników, w tym wielu imigrantów z Europy, a także setki odważnych Mohawków (Indian pracujących przy wytopie żelaza). Co najmniej pięciu pracowników zginęło podczas budowy.

Cały projekt został ukończony w niesamowite dwadzieścia miesięcy od podpisania pierwszego kontraktu architektonicznego we wrześniu 1929 roku z uroczystym otwarciem w dniu 1 maja 1931 roku  - dokładnie w 410 dni. Ostateczny koszt to $ 40.948.900, co stanowi równowartość $ 635.021.563 w roku 2015. W roku 2007, to nadal drugi co do wielkości kompleks biurowy w USA po Pentagonie. Uwieczniony w niezliczonej ilości książkach i filmach, był najbardziej znany dzięki King Kongowi, który w 1933 roku odpierał ataki dwupłatowców z jego strzelistej iglicy.

Tłumaczenie: Redakcja, źródło: Smithsonian.com

Wykorzystujemy ciasteczka!

Ta strona wykorzystuje mechanizm ciastek ("cookies"). Informacje nie są zbierane przez nas (firmę Somapro) nawet w celach marketingowych a jedynie służą do przechowywania ustawień pluginów / oprogramowania wykorzystywanego na tej stronie. Wyraź zgodę i przejdź do witryny.