Nowości

Redakcja Nowości 1906

Dzisiaj szósty z dziewięciu odcinków o stylach architektonicznych:

Postmodernizm

W latach 60 XX wieku wielu architektów zakwestionowało modernistyczne przekonanie, że architektura może rozwiązywać problemy społeczeństw. Chcieli odejść od formalizmu i braku różnorodności nowoczesnych budynków użyteczności publicznej. Znaleziono nowy poziom wolności, trudny do zdefiniowania: postmodernizm, ponieważ architekci nie byli skorzy do nowych klasyfikacji. Przykładem jest "Portland Building" zaprojektowany przez Michaela Gravesa.

Źródło: www.homeadvisor.com

Źródło: www.homeadvisor.com

Redakcja Nowości 662

W sekcji "Społeczność" dodaliśmy link do oficjalnego konta ESB na Instagramie - fotograficznego serwisu społecznościowego połączonego z hostingiem zdjęć.

Redakcja Nowości 1329

W sekcji "Historia" opublikowaliśmy tłumaczenie artykułu ze strony www.6SqFt.com. Opisuje wypadki i tragiczne incydenty z historii Empire State Building:

"Znany ze swojej rekordowej wysokości i wyrafinowanego stylu Art Deco, Empire State Building jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Nowego Jorku. Chociaż budynek jest często wykorzystywany w kulturze popularnej, w folderach reklamowych lub miejsce spotkań zakochanych par to przeszłość budynku jest znacznie bardziej złowieszcza niż wielu z nas jest w stanie sobie wyobrazić. Od nieudanych prób samobójczych do przypadkowego rozbicia się samolotu, jego historia rzuca żywe cienie i blaski na minione dziewięćdziesiąt lat."

więcej...

Redakcja Nowości 2729

Amerykański bombowiec B-25 uderza w Empire State Building pomiędzy 78 a 79 piętrem niszcząc biura oraz konstrukcję budynku. Zginęło jedenaście osób znajdujących się wewnątrz wieżowca oraz załoga samolotu. Tragedia miała miejsce 28 lipca 1945 roku.

Film nakręcony zaraz po katastrofie znajduje się tutaj.

Redakcja Nowości 2465

Wiatr może wiać z ogromną siłą, niszcząc i przewracając budynki mieszkalne oraz biurowce. Jak to wygląda w przypadku Empire State Building? Czy jest możliwa katastrofa i zawalenie się budynku pod naporem huraganu?

Odpowiedź brzmi: Tak. Siła potrzebna do przewrócenia tego wieżowca jest jednak czysto hipotetyczna - nieosiągalna dla huraganów zanotowanych w dotychczasowej historii: w 1938 roku wiał niezwykle silny wiatr osiągając w samym mieście prędkość do 160 km/h. Wieżowiec kołysał się wtedy o około 10 cm, nie przewracając się. Ostatnio były to: w 2011 - Irene wiejąca z prędkością do 104 km/h, oraz Sandy (2012) - w porywach do 130 km/h.

Największe prawdopodobieństwo silnych wiatrów w Nowym Jorku to przełom sierpnia i września oraz pierwsza połowa września. Jeśli będziecie wtedy zwiedzać obserwatorium ESB zabierzcie czapki i szaliki ;).

Redakcja Nowości 2171

Donosimy, że istnieje możliwość aplikowania do podmiotu zarządzającego Empire State Building o rozświetlenie masztu na szczycie wieżowca wielokolorowym sygnałem dla całego Nowego Jorku i Świata ;). Prosimy o przysyłanie propozycji kompozycji kolorów oraz daty wraz z nazwą wydarzenia na adres: redakcja@empirestate.com.pl. Zgłoszenia można wysyłać do końca czerwca 2015 roku.

Jako redakcja portalu EmpireState.com.pl będziemy się starać o status ESB Lighting Partner i promocję wybranego wydarzenia. Wykorzystajmy tą wielką okazję i pokażmy się z jak najlepszej strony. Prosimy o wsparcie i trzymanie kciuków za powodzenie naszej akcji ;).

Redakcja Nowości 1572

Jako redakcja zapowiadamy prace edycyjne nad treściami tego portalu. Chcemy je unowocześnić i sprawić aby wam - naszym czytelnikom - lepiej się czytało. Usuwamy nieścisłości i wycinamy nudy ;) zostawiamy to co ważne i ciekawe. Zaczynamy od artykułu o Projekciew dziale Historia.

Redakcja Nowości 1577

Wiatry w Nowym Jorku wieją silne i w początkach jesieni dają się we znaki mieszkańcom tego spragnionego uczuć miasta. Huragany uderzające w wybrzeże USA powodują znaczące zniszczenia w infrastrukturze, ograniczają możliwość podróży do Stanów. Połamane drzewa, brak prądu oraz powodzie to skutki pływów wzmaganych przez wiatr wiejący z prędkością 100 km/h.

Nie inaczej było w tym roku, gdy National Weather Service wydało ostrzeżenia dla całego wybrzeża aż po Boston na północy. Poniżej przybliżona mapka wiejących wiatrów oraz aktualna prędkość w zaznaczonym miejscu (jak widać uspokoiło się już i da się prowadzić samochód bez ryzykowania kolizji drogowej):

Źródło: www.intellicast.com
Redakcja Nowości 1529

1 Maja 1931 roku (85 lat temu) Empire State Building został otwarty dla publiczności! Prezydent Stanów Zjednoczonych Herbert Hoover będąc w Waszyngtonie, nacisnął przycisk zapalający światła budynku. Nastąpiło to 410 dni po rozpoczęciu budowy.

Otwarcie dla publiczności

Źródło: Twitter

Redakcja Nowości 1220

Aby uhonorować olimpijczyków z wszystkich krajów, w tym miesiącu Empire State Building będzie podświetlony flagami państw biorących udział w Olimpiadzie w Rio de Janeiro. Co noc flagi będą pojawiać się cyklicznie - niech rozpoczną się Zawody!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Powrót Suzy Walsham do Nowego Jorku znów zakończył się sukcesem w zawodach ESB Run-up 2018. Dziewiąty raz z rzędu, jako pierwsza wśród kobiet pojawiła się na mecie z czasem 12:56. Suzy jest bezkonkurencyjna od 2013 roku pomimo dobrze przygotowanych przeciwniczek: Cindy Harris (USA), Shari Klarfeld oraz Stephanie Hucko.

W 2016 Harris skończyła bieg prawie 3 minuty za liderką. W zeszłym roku było to tylko ponad 60 sekund (2 miejsce za Suzy Walsham). W tym roku dzieliło je zaledwie 20 sekund.

"Ten rok był dla mnie dosyć męczący"  przyznała Walsham. "Biegło mi się trudniej niż w poprzednich latach. Miałam przerwy w przygotowaniach i z ulgą przekroczyłam dziś linię mety".

Zapytana o planowany start w 2019 roku, odpowiedziała "Z przyjemnością zdobędę Empire State Building po raz 10, więc Tak!".

Shari Klarfeld zajęła 3 miejsce z czasem 13.43, o 18 sekund szybciej niż w 2017 roku.

Image Source: towerrunninguk.com

Frank Nicolas Carreno (Kolumbia) był murowanym kandydatem do zdobycia pierwszego miejsca pośród mężczyzn. Nieobecności z czołówki światowych rankingów tower-runnerów ułatwiły mu zadanie. Był to pierwszy start w jego karierze w biegu na 86 piętro drapacza chmur na Manhattanie. Jego czas (10:50) wystarczył do zwycięstwa :-).

Konkurencja z Belgii (Omar Bekkali z czasem 11:53) oraz USA (weteran Sproule Love z czasem 12:10) tym razem nie zachwyciła.

 

Gratulujemy zwycięzcom!

Wykorzystujemy ciasteczka!

Ta strona wykorzystuje mechanizm ciastek ("cookies"). Informacje nie są zbierane przez nas (firmę Somapro) nawet w celach marketingowych a jedynie służą do przechowywania ustawień pluginów / oprogramowania wykorzystywanego na tej stronie. Wyraź zgodę i przejdź do witryny.