Światła na Empire State Building wykorzystywane są podczas obchodzenia świąt narodowych oraz innych najprzeróżniejszych okazji takich jak: Dzień Ziemi, Walentynki, Dzień Weteranów, Halloween, Dzień Kolumba... Wiosną i jesienią każdego roku, w mgliste noce, światła na budynku zostają wyłączone dla bezpieczeństwa migrujących ptaków. Powodowały one pomyłki ptaków których rezultatami były uderzenia o ściany wieżowca.

 

Pierwsze światełko pojawiło się na szczycie Empire State Building w listopadzie 1932 roku. Reflektor ten obwieszczał ludziom znajdującym się w promieniu 80 kilometrów, że Franklin D. Roosevelt został wybrany na prezydenta Stanów Zjednoczonych. W 1956 roku na szczycie drapacza chmur zainstalowano obrotowe światła - "Freedom Lights": były to cztery potężne reflektory o półtorametrowej średnicy i wadze jednej tony każdy. Oświetlenie miało nie tylko witać nowoprzybyłych do Stanów ale także symbolizować niewyczerpane możliwości w Ameryce oraz nadzieje i modlitwy amerykanów o światowy pokój. Wirujące z szybkością jednego obrotu na minutę światła były widoczne ze 130 kilometrów, zaś będąc w powietrzu z niemal 500 kilometrów. W 1964 roku dodano nową serię światełek, rozmieszczonych na wysokości 30 ostatnich pięter. Kolejną modyfikację oświetlenia z okazji dwóchsetlecia Ameryki przedstawił szerokiej publiczności nowego jorku Douglas Leigh. Kolorowe lampki przybrały wtedy narodowe barwy USA: czerwone, białe i niebieskie. Rok później, gdy New York Yankees zdobyli mistrzostwo szczyt ESB oświetlono na niebiesko i biało.

W 1984 roku postanowiono w pełni zautomatyzować proces zmiany kolorów świateł na szczycie budynku. Od tej pory, kolory zaprojektowanych przez Douglasa Leigha świateł (880 pionowych, 75 watowych świateł umieszczonych na maszcie oraz 220 poziomych przy podstawie masztu), można było zmieniać za dotknięciem przełącznika. Cały system zorganizowany był w 16 banków, umieszczonych po 4 ze wszystkich stron masztu. Każdy bank posiadał 11 pionowych, 2.5 metrowych, paneli w których zainstalowano po 5 różnokolorowych świateł: czerwonych, zielonych, niebieskich, żółtych oraz białych. Następnie dodano przy podstawie masztu 44 poziome panele z takim samym rozłożeniem kolorów. W końcu, postanowiono zwieńczyć całą konstrukcję pierścieniem złożonym z 32 reflektorów o mocy 70 watów każdy. Te dodatkowe lampki zamontowano ponad 103 piętrem po to by tworzyły przez całą noc złotą otoczkę wokół iglicy wieżowca.

Dzisiaj światełka służą podczas obchodzenia świąt narodowych oraz innych najprzeróżniejszych okazji takich jak: Dzień Ziemi, Walentynki, Dzień Weteranów, Halloween, Dzień Kolumba, Dzień Gejów, ostrzeżenie przed AIDS.... Wiosną i jesienią każdego roku, w mgliste noce, światła na budynku zostają wyłączone dla bezpieczeństwa migrujących ptaków. Powodowały one pomyłki ptaków których rezultatami były uderzenia o ściany wieżowca.

 

"Plan jazdy" świateł na szczycie Empire State Building:

Kolory Znaczenie
Czerwony, czarny i zielony Dzień Dr. Martina Luthera Kinga, Jr.
Zielony Dzień świętego Patryka
"Marsz dziesięciocentówek"
Dzień tropikalnych lasów deszczowych
Dzień Ziemi
Czerwony, biały i niebieski Dzień prezydenta
Dzień armii Amerykańskiej
Dzień pamięci
Dzień flagi Amerykańskiej
Dzień niepodległości
Dzień pracy
Dzień weteranów
Czerwony Walentynki
Dzień strażaka
"Big Apple Circus"
Czerwony i niebieski Dzień Praw Dziecka
Biały i żółty Wiosenny / Wielkanocny tydzień
Niebieski, biały i niebieski Dzień niepodległości Izraela
Niebieski Dzień Policjanta
Ostrzeżenie przed molestowaniem dzieci
Fioletowy i biały Ostrzeżenie przed chorobą Alzheimera
Dzień Narodowego Towarzystwa Osteoporozy
Czerwony, żółty i zielony Dzień Portugalii
Lawendowy i biały "Stonewall Anniversary"
Dzień gejów
Czerwony i biały Dzień Pułaskiego
Czerwony Krzyż
Czerwony, biały i zielony Dzień Kolumba
Niebieski i Biały Dzień niepodległości Grecji
Dzień ONZ
Czerwony i żółty Jesień
Czarny, żółty i czerwony Dzień zjednoczenia Niemiec
Różowy i biały Ostrzeżenie przed rakiem piersi
Zielony, biały i pomarańczowy Dzień niepodległości Indii
Zielony i biały Dzień niepodległości Pakistanu
Czerwony i zielony Wakacje
Bez świateł Ostrzeżenie przed AIDS
Wykorzystujemy ciasteczka!

Ta strona wykorzystuje mechanizm ciastek ("cookies"). Informacje nie są zbierane przez nas (firmę Somapro) nawet w celach marketingowych a jedynie służą do przechowywania ustawień pluginów / oprogramowania wykorzystywanego na tej stronie. Wyraź zgodę i przejdź do witryny.