Pierwszym właścicielem ziemi na której teraz stoi Empire State Building był John Thompson, który w 1799 roku kupił ją od miasta Nowy Jork za sumę 2,500 dolarów aby założyć tam farmę. Posługując się dzisiejszymi nazwami ulic działka ta od zachodu była ograniczona przez Broadway i Sixth Avenue, od wschodu przez Madison Avenue, od południa przez 33rd Street i od północy przez 36th Street. W 1825 roku Thompson odsprzedaje działkę Charlesowi Lawtonowi za 10,000 dolarów. W 1827 roku William B. Astor, starszy syn sprzedawcy futer Johna Jacoba Astora, kupuje farmę za 20,500 dolarów a w 1859 roku jego brat John Jacob Astor, Jr. buduje rezydencję w północno-zachodnim rogu 33rd Street i Fifth Avenue. William także postanawia wybudować sobie dom i w 1862 roku stawia swoją siedzibę w południowo-zachodnim rogu 34th Street i Fifth Avenue. Syn Johna Jacoba Astora, Jr. - William Waldorf Astor po odziedziczeniu posiadłości w 1893 zrównuje ją z ziemią i postanawia wznieść Hotel Waldorf na rogu Fifth Avenue i 33rd Street. W 1897 ciotka Johna Jacoba Juniora, pani Astor pozwala zburzyć swoją rezydencję na 34th Street i Fifth Avenue dzięki czemu można wybudować Hotel Astoria. W 1928 Hotel Waldorf-Astoria zostaje wyszacowany na blisko 17 milionów dolarów a następnie sprzedany korporacji Bethlehem Engineering Corp.

Od 1931 roku na ziemi tej stoi Empire State Building, który w 1951 roku zostaje wyceniony na 34 miliony dolarów i sprzedany przez Raskoba i spółkę grupie inwestycyjnej kierowanej przez Rogera I. Stevensa. W tym samym czasie firma Prudential Insurance Company of America zawiera z właścicielem długoterminową umowę o dzierżawę budynku wartą 17 milionów dolarów. Następnie w 1954 roku, Roger I. Stevens odsprzedaje budynek firmie z Chicago kierowanej przez Col. Henry J. Crowna, który kupił budynek za 51.5 milionów dolarów. W 1961 roku pakiet kontrolny drapacza chmur zostaje odsprzedany grupie inwestorów na czele z: Peterem Malkinem, jego teściem Lawrencem Wienem i Harrym Helmsleyem. Ci z kolei zawierają 114-letnią umowę o dzierżawę z firmą Empire State Building Associates. W końcu Lawrence Wien i Harry Helmsley odsprzedają budynek Prudential Insurance Company. W 1991 roku Prudential Co. odsprzedaje budynek Oliverowi Grace Jr. posiadającego firmę E.G. Holding za 42 miliony dolarów. Oliver Grace był bliskim znajomym japońskiego miliardera Hideki Yokoi, który sam postanowił przejąć własność do budynku. Jednak oferta została odrzucona gdyż Yokoi w tym czasie siedział w więzieniu (w 1982 roku jego hotel w Tokio spalił się grzebiąc 33 gości). A więc Hideki Yokoi zwrócił się (za pomocą jednej z jego córek - Kiiko Nakahara) do Donalda Trumpa o pomoc. Kiiko wraz ze swoim mężem Jean-Paulem Renoir namówili Trumpa do współpracy. Ten wkładając niewiele kapitału w spółkę postanowił pomóc japończykowi i razem nabyli prawo własności Empire State Building. W 1998 roku Hideki Yokoi zmarł pozostawiając własność do budowli Donaldowi Trumpowi, który po ataku 11 września 2001 na WTC, zdecydował się odsprzedać budynek firmie Empire State Building Associates (należącej teraz do: Petera Malkina i Leone Helmsley) za sumę 57.5 milionów dolarów. Do transakcji doszło w marcu 2002 roku. ESBA posiadała już wcześniej 114-letnią umowę (do 2076 roku) dzierżawiącą drapacz chmur, po dołożeniu teraz aktu własności budynku, po raz pierwszy od 1961 roku, jedna firma jest właścicielem i zarządcą budowli. Cena za budynek jest tak niska ponieważ ta długoterminowa umowa uniemożliwiała zarobienie grubszych pieniędzy z dzierżawy powierzchni biurowej. Analitycy twierdzą, że po wygaśnięciu umowy budynek bądzie wart w przybliżeniu 1 miliard dolarów. Od 1961 roku wieżowiec zarabia dla swoich właścicieli 1.97 miliona dolarów na rok co w przybliżeniu oznacza zaledwie 4,6% rocznego przychodu od ceny budynku (wydatek kupującemu zwróci się po ok. 20 latach !!!). Od 2013 do 2076 roku wartość ta jeszcze spadnie i wyniesie 1.72 miliona dolarów.

Wykorzystujemy ciasteczka!

Ta strona wykorzystuje mechanizm ciastek ("cookies"). Informacje nie są zbierane przez nas (firmę Somapro) nawet w celach marketingowych a jedynie służą do przechowywania ustawień pluginów / oprogramowania wykorzystywanego na tej stronie. Wyraź zgodę i przejdź do witryny.