Pierwszy z dwóch hoteli - "Waldorf" powstał w 1893 roku na zlecenie Williama Waldorfa Astora. Decyzję o wybudowaniu hotelu podjęto w 1890 natomiast budowę rozpoczęto w 1891 roku. "Waldorf" miał posiadać 13 pięter na których łącznie znajdowałoby się 450 pokoi. Gdy okazało się że hotel przynosi ogromne profity, kuzynka Williama - Caroline Schermerhorn postanowiła dobudować do istniejącego gmachu własną część - hotel "Astoria". Budowę rozpoczęto w 1895 roku a ostatnią cegłę wmurowano w 1897 roku. Budynek mierzył 65 metrów, posiadał 16 pięter i aż 850 pokoi co razem z "Waldorfem" dawało 1300 pomieszczeń. Obydwa te budynki zostały zaprojektowane przez architekta Henryego J. Hardenbergha, człowieka, który w tamtym okresie stworzył wiele nowojorskich hoteli takich jak Plaza (1906) lub Dakota (1884).

Wkrótce "Waldorf" i "Astoria" zostały połączone poprzez szeroki hol. W umowie pomiędzy Williamem Waldorfem Astorem a Johnem Jacobem Astorem IV znalazła się jednak odpowiednia klauzula, że w razie jakichkolwiek "problemów" wszystkie wewnętrzne przejścia pomiędzy hotelami zostaną zamknięte. Na szczęście nigdy do tego nie doszło i "Waldorf-Astoria" stał się w ciągu kilku lat największym i najbardziej prestiżowym hotelem Nowego Jorku w tamtym okresie. Nie był to lokal przeznaczony tylko dla podróżnych. W jego 40 publicznie udostępnianych pokojach zbierała się cała śmietanka towarzyska Nowego Jorku aby jeść wspólne obiady, rozmawiać czy też się bawić. W najświetniejszym okresie hotelu służba rejestrowała około 1,500 gości każdego dnia. WA był pierwszym hotelem posiadającym obsługę kelnerską do pokojów ("Room Service") oraz asystentów witających w holu nowoprzybyłych podróżnych. Hotel ten jako pierwszy zniósł osobne "Wejście dla kobiet" ("Ladies Entrance"). "Waldorf-Astoria" przyjmował gości aż do 1929 roku, kiedy to pożar strawił większą część budynku. Ziemię na której stoi kupił Raskob i spółka za 16 milionów dolarów. Przed wyburzeniem budynku została zorganizowana aukcja na której można było nabyć pamiątki związane z hotelem. Wiele par małżeńskich, które spędzały tam swój miesiąc miodowy kupowało klucze do pokoi, kominki, cegły i inne cuda... Pieniądze, które rodzina Astorów dostała ze sprzedaży swojego pensjonatu posłużyły do budowy nowego 42-piętrowego hotelu Waldorf-Astoria. Pierwszy na świecie hotel - wysokościowiec powstał na Park Avenue przy 50th Street gdzie stoi do dzisiaj. Stary budynek został rozebrany a gruzy wywieziono do doków, przeładowano na barki i wyrzucono do Oceanu Atlantydzkiego.

Wykorzystujemy ciasteczka!

Ta strona wykorzystuje mechanizm ciastek ("cookies"). Informacje nie są zbierane przez nas (firmę Somapro) nawet w celach marketingowych a jedynie służą do przechowywania ustawień pluginów / oprogramowania wykorzystywanego na tej stronie. Wyraź zgodę i przejdź do witryny.